Co powinniśmy sprawdzić wysyłając dziecko na kolonie?

Bezpieczny wypoczynek

Wysyłając dziecko na kolonie letnie powinniśmy sprawdzić przede wszystkim organizatora takiego wyjazdu. Co roku o uwagę w wyborze wakacyjnych wyjazdów dla dzieci, apelują Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz kuratoria oświaty. Akcja ta przynosi efekt: coraz rzadziej słyszymy o tak zwanych „dzikich koloniach”, przede wszystkim właśnie dzięki zwiększonej świadomości rodziców. Niemniej przypominamy Państwu gdzie należy zwrócić się, aby uzyskać informację o interesującym nas wyjeździe.

Rodzice, chcąc mieć pewność, że powierzają dziecko w dobre ręce, mogą sprawdzić wiarygodność organizatora kolonii w ogólnodostępnej bazie internetowej.

Organizatorzy wypoczynku działający zgodnie z prawem powinni posiadać również wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych. Taki wpis możemy sprawdzić na stronie www.turystyka.gov.pl. W przypadku, gdy dostrzeżemy nieprawidłowości w danych podmiotów zarejestrowanych w ww. wykazie Ministerstwo Sportu i Turystyki uprzejmie prosimy o kontakt na adres e-mail: turystyka@msport.gov.pl lub pod numer telefonu (22) 2443172.

Organizator  wypoczynku dla dzieci i młodzieży musi również zgłosić wypoczynek w kuratorium. Dla rodziców, którzy chcą sprawdzić, czy placówka została zgłoszona odpowiednim władzom uruchomiono stronę internetową: www.wypoczynek.men.gov.pl.

Uwaga: pamiętajmy, że organizator ma obowiązek dokonać takiego zgłoszenia jeszcze przed rekrutacją dzieci lub po niej, ale nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku. Dlatego też – szczególnie jeśli rezerwujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem – informacja o konkretnym turnusie może jeszcze nie znajdować się na stronie MEN-u.

Co oznacza w praktyce zgłoszenie wypoczynku w kuratorium?

Organizator zgłaszając wyjazd do kuratorium musi wykazać, że zostaną spełnione wszystkie niezbędne warunki z jego strony. Dotyczy to zwłaszcza: kwalifikacji kadry wychowawców, ich liczby, jak i programu wypoczynku, a także zabezpieczenia pod względem medycznym i bytowym. Co więcej, kuratorzy czekają też na zgłoszenia ewentualnych zastrzeżeń wobec organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży, a zgłoszona do kuratorium kolonia może być także kontrolowana przez sanepid i pracowników kuratorium, Gdyby zaś zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, uczestnik może liczyć na odszkodowanie, gdyż ubezpieczenie jest obowiązkowe.


Komentarz do Co powinniśmy sprawdzić wysyłając dziecko na kolonie?

  1. Darek pisze:

    Kilkanaście lat temu jak jeździłem jako wychowawca na kolonie z dziećmi było zupełnie inaczej. Teraz czasy się zmieniły, może to i dobrze. Taka weryfikacja opiekunów pozwoli wyeliminować przypadkowych wychowawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


trzy × 1 =