Jak przygotować dziecko na pierwsze kolonie?

Pierwsze kolonie

Wysyłając dziecko na pierwsze kolonie należy przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz odpowiednio przygotować maluszka na taki wyjazd. W życiu każdej rodziny przychodzi w końcu taki dzień, że trzeba rozstać się z dzieckiem na dłużej niż kilka godzin bądź jeden dzień. Już nie mówię o sytuacji, w której dzieci same chcą zostać na przykład u dziadków. Ale mam na myśli pierwsze w życiu Waszej pociechy kolonie. A przecież każde dziecko chciałoby przeżyć przygodę w postaci wyjazdu na kolonie, tylko nie każde dziecko o tym wie. Najpierw więc trzeba kilkulatkowi uświadomić, że wyjazd z rówieśnikami na kolonie to fajny pomysł, a rozłąka z rodzicami to prawdziwa przygoda. Dopiero, kiedy nasze dziecko świadomie podejmie decyzję o wyjeździe na kolonie, będziemy mogli zacząć przygotowywać je na pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców na dwa tygodnie, bo tyle w większości trwają kolonie właśnie.

Kilkulatek, który z rówieśnikami ma przecież kontakt na co dzień w szkole, wie doskonale, że czas kiedy wyjedzie na pierwsze kolonie lub wakacje bez rodziców zapełnią mu gry i zabawy. Zatem warto dobrze dobrać kategorię tematyczną kolonii w celu uniknięcia nudzenia się naszej pociechy. Jeśli nasze dziecko lubi grać w piłkę lub koszykówkę to właśnie na taki temat kolonii je wyślijmy. Jeśli zaś widzimy, że nasza córka lubi bawić się w aktorkę to wyślijmy ją na kolonie aktorskie czy teatralne. Dzisiaj ofert kolonii jest dosłownie mnóstwo i co najważniejsze, każde dziecko znajdzie kategorię wyjazdu dokładnie dopasowaną do swoich zainteresowań. Tylko taki wyjazd będzie gwarancją udanych wakacji dla naszej pociechy. Ważne jest też to, żeby afirmować w dziecku wyjazd na kolonie jeszcze na długo zanim on nastąpi. Nie wolno mówić dziecku, że będzie smutno, że będzie tęskniło itp. Wszystko przedstawiajmy raczej w kolorowych barwach, pokazując dziecku korzyści jakie wynikną z tej kilkunastodniowej rozłąki.

Wiadomo, że każda dłuższa rozłąka jest trudna dla wszystkich, a najtrudniejsza będzie ta pierwsza. Przecież nie tylko dziecko będzie za Wami tęsknić, ale również Wy za dzieckiem. Dlatego tak ważne jest, żeby być i mieć ze sobą dobry kontakt. Dziecku, które ma około dziesięciu lat i wyjeżdża na pierwsze kolonie można spokojnie dać na wyjazd telefon komórkowy. Trzeba mu jednak wytłumaczyć, że nie jest to narzędzie, które zastąpi i zniweluje tęsknotę dziecka i Waszą. Pamiętajcie też, że wychowawcy kolonijni i opiekunowie doskonale wiedzą, jak zająć dzieciom czas tak, aby nawet nie miały czasu myśleć o tym , że tęsknią. Pierwsze kolonie w życiu dziecka mogą być jednymi z najpiękniejszych, ponieważ dzieci najbardziej będą przeżywały właśnie taki wyjazd. Przecież wszystko będzie tam nowe.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − = siedem