Wysyłając dziecko na pierwsze kolonie należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby móc odpowiednio przygotować maluszka na taki wyjazd. W życiu każdej rodziny przychodzi w końcu taki dzień, że trzeba rozstać się z dzieckiem na dłużej niż kilka godzin bądź jeden dzień. Już nie mówię o sytuacji, w której dzieci same chcą zostać na przykład u dziadków. Ale mam na myśli pierwsze w życiu Waszej pociechy kolonie. A przecież każde dziecko chciałoby przeżyć przygodę w postaci wyjazdu na kolonie, tylko nie każde dziecko o tym wie.

Najważniejsza świadomość

Najpierw więc trzeba kilkulatkowi uświadomić, że wyjazd z rówieśnikami na kolonie to super pomysł, a rozłąka z rodzicami może być początkiem prawdziwej przygody. Dopiero, kiedy nasze dziecko świadomie podejmie decyzję o wyjeździe na kolonie, będziemy mogli zacząć przygotowywać je na pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców na kilka – kilkanaście dni, bo tyle w większości trwają kolonie.

Tematyka wakacyjnych kolonii

Kilkulatek, który z rówieśnikami ma przecież kontakt na co dzień w szkole, wie doskonale, że czas wyjazdu na pierwsze kolonie lub wakacje bez rodziców zapełnią mu gry i zabawy z kolegami i koleżankami. Dlatego też warto dobrze dobrać kategorię tematyczną koloni zgodnie z zainteresowaniami, by uniknąć niezadowolenia dziecka. Jeśli nasze dziecko lubi grać w piłkę lub koszykówkę to wyślijmy je ka kolonie sportowe. Natomiast jeżeli zaś widzimy, że nasze dziecko skłania się ku zajęciom artystycznym to wyślijmy je na kolonie aktorskie czy teatralne.

W dzisiejszych czasach ofert kolonii jest mnóstwo, dzięki czemu każde dziecko znajdzie kategorię wyjazdu idealnie dopasowaną do swoich zainteresowań. Tylko taki wyjazd będzie gwarancją udanych wakacji dla naszej pociechy. Ważne jest też to, żeby afirmować w dziecku wyjazd na kolonie jeszcze na długo zanim on nastąpi. Nie powinno się mówić dziecku, że będzie smutno, że będzie się tęskniło itp. Wszystko przedstawiajmy raczej w pozytywnym wymiarze, pokazując dziecku korzyści jakie wynikną z tej rozłąki.

Długa rozłąka

Z pewnością tak długa rozłąka nie jest dla każdego dziecka. Niektóre dzieci mają zbyt dużo lęku przed separacją, aby spędzić kilka, kilkanaście dni poza domem. Podobnie, niektórzy rodzice odczuwają zbyt duży niepokój, by rozdzielić się z dziećmi. Dlatego właśnie dla tych dzieci i rodzin, którzy zdecydują się wysłać swoje pociechy na pierwsze kolonie, korzyści jest wiele.

Dzieci uczą się niezależności

Gdy dzieci będą mieć możliwość spędzenia wakacji z dala od rodziców, może im to pomóc pomóc rozwinąć autonomię. Wiele dzieci wraca z koloni letnich do domu ze zwiększoną samooceną, ponieważ na takich właśnie wyjazdach mają okazję samodzielnie stawić czoła nowym wyzwaniom. Kolonie dla dzieci najmłodszych stają się swego rodzaju wartościową szkołą życia.

Mają okazję na nowo się odnaleźć

Maluchy mogą być nieśmiałe w przedszkolu, czy w szkole, ale mogą stać się duszami towarzystwa i prowodyrami zabaw na koloniach. Kto nie tęskni za możliwością wypróbowania nowej, bardziej satysfakcjonującej roli? Dzieci podczas takich wyjazdów nabierają pewności w siebie, stają się śmielsze, podejmują się nowych wyzwań i uczą się jak radzić sobie z porażkami.

Mają szansę nawiązać nowe kontakty

Kiedy dzieci mieszkają razem w grupie z dala od rodziców, mają możliwość nawiązania znaczących relacji z rówieśnikami. Ci, którzy spędzają czas na koloniach, poznają nowe osoby z różnych zakątków kraju, a nawet świata. Zaczynają rozmawiać, wymieniać się swoimi uwagami, spostrzeżeniami. Często nawiązują przyjaźnie na całe życie.

Rozwijają nowe umiejętności

Wybierając na koloniach takie zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne, spływy kajakowe, czy gry zespołowe, dzieci mają szansę rozwinąć swoje ukryte zdolności i zainteresowania. Szczególnie w przypadku dzieci, które mogą czuć się wykluczone z niektórych zajęć w ciągu roku szkolnego.

Uczą się odpowiedzialności

Dzieci chłoną wszystko jak gąbka, a wychowawcy na koloniach są dla nich nauczycielami i wzorami do naśladowania. Stosując się do regulaminu kolonii, a także do poleceń opiekuna dzieci starają się wypełniać powierzone im zadania i obowiązki. Pozytywnie wpływa na wszystkich presja grupy, aby pracować jako zespół.

Przyzwyczajają się do życia bez elektroniki

Wakacyjne wyjazdy dla dzieci dają możliwość nauczenia się, jak cieszyć się wolnym czasem bez wpatrywania w ekran komórki, czy komputera. To świetna okazja dla dzieci, aby poczytać książkę, porozmawiać z innymi, czy też wykorzystać realizowany program.

Rozłąka jest trudna dla wszystkich

Wiadomo, że każda dłuższa rozłąka jest trudna dla wszystkich, a najtrudniejsza będzie ta pierwsza. Przecież nie tylko dziecko będzie za Wami tęsknić, ale również Wy za dzieckiem. Pamiętajcie jednak, że wychowawcy kolonijni doskonale wiedzą, jak zająć dzieciom czas tak, aby nawet nie miały czasu myśleć o tym, że tęsknią. Pierwsze kolonie w życiu dziecka mogą być jednymi z najpiękniejszych, ponieważ dzieci najbardziej będą przeżywały właśnie taki wyjazd. Przecież wszystko będzie tam nowe.